PODZIEL SIĘ

„Robię wszystko co w mojej mocy”. Zapewne nie raz i nie dwa słyszałeś od kogoś takie słowa. Sęk w tym, że każdy ma jakąś własną definicję robienia „wszystkiego co w mojej mocy”.  Możesz jednak wykonać prostą analizę swoich działań i zakwalifikować się to jednego z 4 poziomów działania. Oto one:

Poziom 1:  Lenistwo totalne.

Na ten poziom aktywności, nie wymyślono jeszcze skutecznego lekarstwa. Objawia się totalną prokrastynacją. Niewielka jest nadzieja dla ludzi, którzy muszą do każdej czynności nawet najprostszej motywować się i przekonywać, zamiast ją po prostu wykonać.

Poziom 2: Chcę coś zrobić.

Na tym poziomie prawdopodobnie utknęło jakieś 80% społeczeństwa.
Chce schudnąć…
Chce zarobić pieniądze…
Chce prowadzić dobre życie…

Chce, chce, chce. Tylko, że od samego chcenia jeszcze nic wielkiego nie zostało osiągnięte. Jeżeli czegoś nie robisz to tak naprawdę w rzeczywistości nie chcesz tego robić. Jest to tylko zwykła zachciewajka, a nie prawdziwa chęć osiągnięcia konkretnego celu. Trafnie podsumowują to słowa Tonego Robbinsa:

Poziom 3: Postanawiam coś zrobić.

To jest już znacznie lepiej niż tylko chcieć. Postanowienie wiąże się z obietnicą, którą dajesz sam sobie, że zrealizujesz zaplanowane cele. Podjęłeś świadomą decyzję o czym świadczą Twoje działania. Jednakże ryzyko tego poziomu jest takie, że może Ci się udać, a może nie. Co prawda ciężko pracujesz nad czymś, ale bez szaleństwa. Postanowienia są dobre, lecz jak zapewne wiesz sprawdzają się w przypadku mniej znaczących dla Ciebie celów.

Poziom 4: Jestem w pełni zdeterminowany. Podjęcie zmasowanych działań.

Na tym poziomie po prostu nie bierzesz pod uwagę takich czynników jak łut szczęścia. Zrobisz wszystko co potrzeba, a nie „wszystko co w Twojej mocy”. Dlaczego? Wyobraź sobie, że coś jest poza „zasięgiem Twojej mocy” i co wtedy? Poddasz się. Na tym poziomie nie ma żadnych wymówek. Patrząc na przykład na najwybitniejszych sportowców czy przedsiębiorców, zawsze powtarzali: „prędzej umrę”, niż dam za wygraną.  Ten sposób myślenia świetnie podkreślają słowa aktora, którego z pewnością znasz. Will Smith:

Dodaj Komentarz