PODZIEL SIĘ

Największy strach, który prześladuje ludzi z branży technologii to, że pewnego dnia, prawie wszystkie nasze prace zostaną zastąpione przez roboty. Myślisz, że to utopia?

Elon Musk już dziś zwraca uwagę na to, aby AI (sztuczna inteligencja) nie obróciła się przeciwko ludzkości, a niektóre kraje testują „dochód podstawowy”. Strach przed „robotyzacją” jest bardzo uzasadniony, ponieważ po wprowadzeniu robotów w pewnej fabryce produktywność wzrosła o 250%, a liczba usterek zmalała o 80%. Po za tym roboty nie chorują i nie mają osobistych problemów.

Chiny na czele automatyzacji fabryk

W Dongguan City, który znajduje się w centralnej prowincji Guangdong w Chinach, firma technologiczna stworzyła fabrykę w której 90% obsady to roboty, a wyniki są fascynujące.

Fabryka Changying Precision Technology Company w Dongguan posiada w pełni zautomatyzowanie linie produkcyjne, które używają robotów do produkcji części do telefonów komórkowych. Fabryka ma również zautomatyzowane maszyny do obróbki, autonomiczne pojazdy transportowe i inne zautomatyzowane sprzęty w magazynie.

Jest jeszcze kilka osób pracujących w fabryce. Trzech pracowników ma za zadanie sprawdzać i monitorować każdą linię produkcyjną. Są też pracownicy, którzy monitorują system sterowania komputerowego. Wcześniej było 650 pracowników w fabryce. Po wprowadzeniu robotów zostało tylko 60. Luo Weiqiang, dyrektor generalny firmy, powiedział Dziennik Ludowy, że liczba pracowników może spaść do 20 w przyszłości.

Roboty wyprodukowały prawie trzy razy tyle sztuk, niż wcześniej ludzie. Natomiast produkcja na osobę (robota) wzrosła z 8.000 do 21.000 sztuk. To wzrost o 162,5%.

Większa produktywność = mniej wad

Zwiększone tempo produkcji nie odbywa się kosztem jakości. W rzeczywistości, jakość jest lepsza. Przed wdrożeniem robotów, ilość wad w trakcie produkcji wynosiła 25%, teraz jest poniżej 5%.

Shenzhen Evenwin Precision Technology również z siedzibą w Dongguan, ogłosił podobne wyniki podczas „wymiany” pracowników na roboty.

Przyszłość „Robotyzacji” produkcji

W automatyzację produkcji inwestuje coraz więcej firm. Foxconn, kontrowersyjny producentem wielu gadżetów, takich jak iPhone i iPad ogłosił, że chce zastąpić większość swoich pracowników robotami. Trzeba pamiętać, że Foxconn posiada największe fabryki pod względem ilości pracowników na świecie!

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), produkcja elektroniki była jednym z największych motorów wzrostu w sprzedaży robotów przemysłowych. Chiny były największym rynkiem dla robotyki przemysłowej w 2014 roku z prawie 60.000 sprzedanych robotów.

Dodaj Komentarz